کابینت سبک روستیک چیست؟

کابینت روستیک

امروزه کابینت های آشپزخانه را می توان به سبک هایی طراحی کرد که نه لاکچری هستند و نه خیره کننده، اما بسیار دوست داشتنی و خودمانی هستند و هر فردی را شیفته خود می کنند. یکی از این سبک ها سبک روستیک می باشد که سبکی الهام گرفته از طبیعت است. فرقی نمی کند که در یک کلان شهر زندگی می کنید یا در وسط یک جنگل دور افتاده، زندگی به سبک روستیک یا روستایی را با داشتن یک آشپزخانه روستیک به راحتی می توانید تجربه کنید. با استفاده از مصالح طبیعی و بافت های خاص و بکر چوب می توانید زندگی در یک شهر بزرگ و شلوغ را کنار گذاشته و تجربه کنید که زندگی در یک منطقه روستایی برای لحظه ای چگونه خواهد بود. در این مطلب نکات اساسی برای طراحی در این سبک را بر می شماریم.

کابینت روستیک

طراحی کابینت آشپزخانه به سبک روستیک

یکی از سبک های دوست داشتنی برای کابینت آشپزخانه، طراحی آن به سبک روستیک است. روستیک، کلمه ای به زبان لاتین به معنی روستایی می باشد. طراحی کابینت های روستیک از کابینت های روستایی اروپا الهام گرفته شده است. همان طور که از اسم آن معلوم است، این سبک طراحی برگرفته از سبک بدوی و اولیه روستایی می باشد که هدف از آن نزدیک کردن انسان به حال و هوای طبیعت و روستا است. سبک روستیک این امکان را برای افراد فراهم می ‌سازد تا از مواد طبیعی موجود در محیط زیست بدون واسطه در دکوراسیون داخلی استفاده کنند. این سبک به دلیل هم خوانی اش با طبیعت و عناصر طبیعی فضای گرم و دوستانه و سرشار از حس آرامش برای محیط آشپزخانه فراهم می کند. افرادی که از این سبک برای طراحی داخلی استفاده می ‌کنند به دنبال ایجاد فضایی آرام و محیطی طبیعی و روستایی هستند.

کابینت روستیک ویترین دار

مصالح کاربردی در کابینت سبک روستیک

چوب اصلی ترین ماده مورد استفاده در سبک روستیک است. در اجرای کابینت آشپزخانه در این سبک از چوب های طبیعی و جنگلی بدون پرداخت نظیر چوب کاج و بلوط استفاده می شود که خلل و فرج های آن حالت کاملا طبیعی به فضای آشپزخانه می بخشد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که چوب متریال با ارزش و گران قیمتی است و ساخت کابینت‌ هایی از جنس چوب ممکن است بسیار گران تمام شود. اگر بودجه‌ شما برای ساخت کابینت ‌های چوبی محدود است یا تمایل ندارید تا این مقدار هزینه کنید، به جای ساخت کابینت‌ تمام چوب می ‌توانید این سبک از کابینت را با استفاده از ورق های روکش چوب هم اجرا کنید که از نظر ظاهری تفاوتی با ورق تمام چوب نداشته و قیمت مناسب تری نسبت به آن دارند. روکش های ممبران نیز نمای بسیار نزدیکی به کابینت ‌های چوبی را برای شما فراهم می‌ کند. از همین رو برای دکوراسیون آشپزخانه به سبک روستیک با هزینه مناسب، کابینت ممبران روستیک هم می تواند در لیست انتخاب های شما قرار بگیرد.

آشپزخانه با کابینت روستیک جزیره و میز اپن

آشپزخانه روستیک آبی

کابینت چوبی روستیک

رنگ های مورد استفاده در کابینت روستیک

پالت رنگی روستیک عاری از رنگ های تند و براق است و در عوض شامل رنگ های متنوع و لطیف از دنیای طبیعی می باشد. منظور از رنگ های طبیعی، رنگ پوست درختان، سنگ و خاک است. پیشنهاد ما این است رنگ انتخابی شما، به رنگ چوب باشد. قهوه‌ ای روشن، بلوطی، شکلاتی، فندقی، نسکافه ‌ای و سایر رنگ ‌های خانواده‌ قهوه ‌ای شما را بیشتر به سبک دکوراسیون روستیک نزدیک خواهد کرد. البته رنگ این کابینت ‌ها می‌تواند به جای رنگ چوب خام، رنگ شیری، کرم، سفید، آبی روشن و یا ترکیب آبی روشن و خاکستری هم باشد به شرطی که بافت چوب خام و نقش‌ های روی آن از بین نرود.

کابینت روستیک طوسی

کابینت روستیک آبی

کابینت روستیک قهوه ای سوخته

کابینت روستیک گردویی

صفحه کابینت روستیک

همان طور که اشاره شد، اصالت، سادگی و ظاهر طبیعی از مهم ترین مشخصات کابینت های روستیک هستند. در تزئین به سبک معماری روستیک ما باید از هرگونه دست کاری در طبیعت خوداری کنیم و هر قدر که می توانیم از متریال های طبیعی بدون استفاده از ابزار و تجهیزات برای ساخت استفاده کنیم. لذا چوب طبیعی مثل گردو، بلوط و راش و سنگ طبیعی مثل گرانیت و مرمر بهترین گزینه ها برای صفحه رویه کابینت های روستیک می باشند که بر گرفته از طبیعت بوده و اصالت را به این نوع کابینت می دهند.

کابینت روستیک جزیره دار

کابینت روستیک با ویترین شیشه ای و میز جزیره

کابینت روستیک تمام چوب

یراق آلات کابینت روستیک

برای کابینت های روستیک معمولا از یراق آلاتی استفاده می شود که در گذشته بیشتر متداول بودند و زینت و تجملات یراق آلات امروزی را ندارند. مثلا دستگیره کابینت روستیک از فلزهایی ساخته می شود که حالت قدیمی داشته و حتی ممکن است زنگ زده به نظر برسد. دستگیره های کلاسیک برنزی و دستگیره هایی از جنس برنج و آهن بیشترین هماهنگی و هارمونی را با کابینت های این سبک دارند.

دستگیره کابینت روستیک

ویژگی های کابینت روستیک

تا این جا با کابینت آشپزخانه روستیک و مشخصات آن آشنا شده اید. در ادامه مهم ترین ویژگی های این نوع کابینت ها را به طور خلاصه بیان می کنیم:

  • در سبک دکوراسیون روستیک به دلیل نزدیکی به فضای روستایی، مواد و مصالح به کار رفته بیشتر طبیعی بوده و چوب یکی از اصلی ترین متریال های مورد استفاده است.
  • این کابینت ها دارای ظاهری ساده و بی آلایش هستند زیرا در ساخت آن ها از چوب ساده و پرداخت نشده استفاده می شود.
  • کابینت‌ های روستیک پولیش زده نمی ‌شوند و تنها روکش جلا دهنده دارند تا در برابر فرسایش و رطوبت مقاوم شوند.
  • کابینت‌ های روستیک ممکن است برای برجسته کردن احساس اصیل چوب ناهموار یا مات باشند.
  • در سبک هنری روستیک، همه چیز همان چیزی هست که وجود دارد و کمتر در معرض تغییر و تزئین ‌های پیچیده قرار می ‌گیرد تا اصالت و سادگی آن بیشتر حفظ شود.
  • از هدف های مهم در طراحی دکوراسیون اشپزخانه روستیک، ایجاد احساس صمیمیت و عدم توجه به تجملات در آشپزخانه ها است.
  • در طراحی روستیک از کابینت های بزرگ با تاج و درب قاب دار استفاده می شود.
  • رنگ کابینت های روستیک غالبا گرم و به رنگ طبیعی چوب هاست.
  • در ساخت این کابینت ها اغلب از یراق آلات برنجی و برنزی استفاده می شود که زیبایی آن را دو چندان می کند.

آشپزخانه به سبک روستایی

آشپزخانه روستیک مدرن

اگر می خواهید لوکس و به روز بودن سبک مدرن را در کنار گرما و دنج بودن سبک روستیک به طور هم زمان در آشپزخانه خود داشته باشید، پیشنهاد ما به شما استفاده از سبک روستیک مدرن است. همان طور که از نام این سبک بر می آید، روستیک مدرن تلفیقی از سبک های روستیک و مدرن است با نتیجه ای خاص و متفاوت از هر یک از این سبک ها. آشپزخانه ‌ای که به سبک روستیک مدرن چیده می ‌شود برخلاف سبک روستیک کلاسیک امروزی ‌تر است. در این سبک از دکوراسیون، کابینت های روستیک در کنار برخی لوازم صنعتی قرار می گیرند و یک آشپزخانه مدرن-روستایی را به وجود می آورند. در واقع بارزترین مشخصه یک آشپزخانه روستیک مدرن، قرارگیری کابینت های روستایی در کنار لوازم آشپزخانه هوشمند امروزی هستند.

آشپزخانه روستیک مدرن

آشپزخانه روستیک مدرن قهوه ای

آشپزخانه روستیک مدرن خاکستری

کابینت روستیک مدرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.