ترفند چیدن ظروف در کابینت؛ بصورت مرتب و کاربردی

چیدن وسایل و ظروف در کابینت

چیدن ظروف در کابینت آشپزخانه نیازمند مهارت خاصی است. این کار به خصوص در آشپزخانه های کوچک که تعداد کابینت آن ها کم است، ممکن است کمی دشوار و کلافه کننده به نظر برسد. شاید با خود بگویید وقتی دیدی به داخل کابینت وجود ندارد چه نیازی است که بابت مرتب کردن داخل کابینت ها زمان صرف کنیم. خوب است بدانید سامان دهی و نظم داخل کابینت ها باعث می‌ شود شما به راحتی به وسایل مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید و این اتفاق برای فردی که ساعات زیادی را در آشپزخانه می ‌گذراند اتفاق خوشی است، زیرا در کم ترین زمان وسیله مورد نیازش را پیدا می‌کند بدون آن که بخواهد دنبال آن بگردد. ما در این مطلب شما را با ترفندهایی آشنا می کنیم که به شما کمک می کنند کابینت هایی مرتب و آراسته داشته باشید. امیدواریم که این ترفندها برای شما مفید واقع شوند.

چیدمان ظروف در نظم دهنده کابینت

ترفند۱: وسایل اضافی را از کابینت ها خارج کنید

اولین قدم مهمی که برای چیدمان ظروف داخل کابینت هایتان باید بردارید، خارج کردن وسایل غیر ضروری از داخل کابینت هاست. اغلب ما داخل کابینت هایمان ظروف و وسایلی داریم که به هر علتی مانند خرابی یا گم شدن درشان دیگر برایمان قابل استفاده نیستند. توجه داشته باشید که چنین وسایلی بی دلیل فضای داخل کابینت ها را اشغال می کنند و چیدمان و مرتب کردن باقی وسایل را با مشکل روبرو می کنند. بنابراین ابتدا این ظروف و وسایل غیر ضروری را شناسایی کنید و از آشپزخانه تان خارجشان کنید تا فضای کافی برای چیدمان وسایل ضروری تر و کاربردی تر داشته باشید.

چیدن ظروف داخل کابینت

ترفند۲: ظروف پرکاربرد و دم دستی را از دیگر ظروف جدا کنید

قدم ضروری بعدی که برای چیدمان ظروف در داخل کابینت هایتان باید بردارید، جدا کردن ظرف ها و وسایل پرکاربرد از وسایلی است که کم تر به آن ها نیاز دارید. به عنوان مثال یک طبقه مخصوص فنجان چای مهمان و یک طبقه مخصوص سرویس غذا خوری چینی باشد به این صورت هم داخل کابینت شما شیک و زیبا می شود و هم در هنگام نیاز به راحتی وسیله مورد نظر را پیدا می کنید. توجه داشته باشید که دسترسی به ظروف پرکاربردی که هر روز نیازشان دارید نسبت به دسترسی به باقی آن ها باید بسیار آسان تر باشد. بنابراین در این مرحله ظرف ها و وسایل آشپزی که برای وعده های غذایی روزانه خانوادتان و مهمانی ها و دورهمی های کوچک و خودمانی مورد نیازتان می باشد را از آن هایی که تنها در مهمانی ها و مواقع خاص مورد استفاده قرار می گیرند جدا کنید. جدا کردن ظروف روزمره از ظروف مهمانی، به شما کمک می کند تا هنگام چیدن ظروف در کابینت اولویت را به موارد پرکاربرد بدهید و ظروفی را که به ندرت استفاده می ‌کنید در کابینت گروه خودش عقب ‌تر از بقیه بگذارید.

طرز چیدمان ظروف در کابینت آشپزخانه

ترفند۳: ظروف را دسته بندی کنید

در این مرحله از کار لازم است تا از بین ظروفی که دارید، آن هایی را که در یک گروه قرار می گیرند دسته بندی کنید. برای مثال، بشقاب و کاسه ها، تابه و قابلمه ها، لیوان و فنجان ها، قاشق و چنگال ها و… را در یک گروه قرار دهید. توجه داشته باشید که گروه بندی ظرف ها، نظم مشخصی به چیدمان داخل کابینت ها می دهد و به شما و اعضای خانواده تان کمک می کند که محل قرار گیری هر گروه را به آسانی به خاطر بسپارید و پیدایشان کنید. اگر وسایل رو بر اساس دسته ‌بندی مشخص در کابینت بچینید، فضای بیشتری هم برای قرار دادن وسایل دیگر خود خواهید داشت.

چیدمان ظرف در کابینت

ترفند۴: از نظم دهنده ها استفاده کنید

شما باید در چیدمان کابینت آشپزخانه این را در نظر بگیرید که هدف اصلی چیدن آن ‌ها به گونه ‌ای است که بهتر در دسترس شما و بقیه اعضای خانواده باشند و وقتی به چیزی فکر می ‌کنید دقیقا بدانید از کجا می ‌توانید آن را پیدا کنید. نظم دهنده ها دقیقا همان چیزی هستند که به این منظور به شما کمک می کنند. نظم دهنده کابینت همان طور که از اسمش پیداست شامل قفسه، کشو، پایه، جای قاشق و چنگال و سایر ملزومات می باشد. لوازم نظم دهنده باعث می شوند که فضای بلا استفاده در کابینت به کم ترین میزان خود برسد و پیدا کردن و دسترسی به لوازم و ظروف داخل کابینت ها و کشوها در کم ترین زمان ممکن و به آسانی صورت پذیرد.

نظم دهنده داخل کابینت

راف فلزی داخل کابینت

نظم دهنده کشویی داخل کابینت

ترفند۵: از فضای داخل درب کابینت ها استفاده کنید

برای نظم دادن به آشپزخانه های کوچک از هر میلیمتر فضای موجود باید استفاده کنید. فضای داخل درب کابینت ها یکی از همین فضاهاست. شما می توانید به سادگی با کمک هنگرهای قوی از فضای داخلی درب ها استفاده بهینه داشته باشید. به طور مثال می توانید درب قابلمه ها را که بسیار جاگیر هستند به سادگی در این فضا جاسازی کنید.

جاسازی درب قابلمه در درب کابینت

نظم دهنده درب قابلمه روی در کابینت

ترفند۶: با استفاده از راف فضای کابینت خود را دو برابر کنید

برای جا دادن این همه وسیله با کم بودن تعداد کابینت ها باید چه کرد؟ تنها راه حل، منظم کردن وسایل داخل کابینت ها با ایجاد طبقه یا قفسه داخل آن هاست. این جاست که می توان با استفاده از شلف ها با قابلیت جابه جایی، برای دو برابر کردن فضای داخل کابینت استفاده کرد. شلف یا راف فلزی داخل کابینت ساخته شده با اندازه استاندارد کابینت، وسیله ای بسیار کارآمد برای ایجاد فضا بین دو طبقه کابینت است. با استفاده از راف ها به راحتی می توانید لوازم آشپزخانه خود را زیر شلف یا بالای آن بچینید و از فضای بین دو طبقه کابینت حداکثر استفاده را ببرید. اگر آشپزخانه کوچک با کابینت های کمی دارید کافی است با قفسه بندی کابینت آشپزخانه، خودتان به طبقه های کابینت هایتان، طبقه اضافه کنید. برای این منظور می توانید به سادگی پایه هایی همانند تصویر تهیه کنید و فضای کابینت خود را دو برابر کنید.

راف کابینت

راف فلزی داخل کابینتی

استند ظروف داخل کابینت

ترفند۷: قابلمه ها را در کابینت های پایین بچینید

یکی از وسایلی که در آشپزخانه های ایرانی به تعداد زیاد با ابعاد و اندازه های مختلف و جنس ‌های گوناگون دیده می ‌شود، قابلمه و تابه است. چیدمان قابلمه و تابه در کابینت یکی از آن موارد به ظاهر ساده ای است که با خود نکات ریزی دارد. اگر فضای کابینت آشپزخانه شما به اندازه ای جا دارد که بتوانید قابلمه‌ ها را تک تک داخل آن قرار دهید، اتفاق خوبی است. اما از آن جایی که در اکثر آشپزخانه ها با کمبود فضا مواجه هستیم، معمولا در کابینت‌ ها قابلمه ها و تابه ها را روی یکدیگر قرار می ‌دهیم که این کار برداشتن آن ها را با مشکل روبرو می کند. برای رفع این مشکل می توانید داخل کابینت را به گونه ای با استندهای کشویی طراحی کنید که قابلیت این را داشته باشد هر قابلمه را جدا قرار دهید تا در هنگام برداشتن و قرار دادن دوباره اش اذیت نشوید. همچنین بهتر است تا قابلمه ها و تابه ‌ها را در کابینت‌ های پایینی قرار بدهید، زیرا سنگینی آن‌ها ممکن است شما را در حین برداشتن و گذاشتن اذیت کند.

کشوی فلزی داخل کابینتی برای قابلمه

چیدمان قابلمه داخل کابینت

آویز قابلمه و ماهیتابه

استند فلزی قابلمه داخل کابینتی

ترفند۸: برای چیدمان کاسه ها و بشقاب ها از پگ بورد استفاده کنید

با اینکه چیدمان بشقاب ها راحت ترین کار در آشپزخانه است ولی بد نیست که آن ها را به بهترین نحو ممکن چیدمان کنید. برای این کار داخل کشوی آشپزخانه پگ بورد قرار دهید. پگ بورد صفحه ای است که داخل آن سوراخ هایی با قطر مختلف وجود دارد. قرار دادن پگ بورد داخل کشو نسبت به کابینت کاربرد بیشتری دارد و باعث می شود که وسایل داخل کشو مرتب جلوه کنند. همچنین کار شما را برای برداشتن بشقاب و کاسه ها راحت تر می کند.

پگ بورد داخل کشوی کابینت

پگ بورد کاسه و بشقاب

ترفند۹: در چیدن لیوان ها و فنجان ها خلاقیت به خرج دهید

برای چیدمان لیوان و فنجان ها داخل قفسه های کابینت، استند طبقاتی داخل کابینت قرار دهید تا از فضای بالای لیوان ها نیز به خوبی بتوانید استفاده کنید. البته به غیر از استند طبقاتی، آویز فنجان داخل کابینتی نیز نظم دهنده مناسبی برای استفاده از فضای بالا قفسه کابینت ها می باشد. اما برای چیدمان لیوان و فنجان های دسته دار تنها به داخل کابینت و کشوها اکتفا نکنید و تعدادی از آن ها که خیلی مورد استفاده هستند را از بخشی از دیوار آشپزخانتان که فضای خالی دارد، آویزان کنید. برای این کار می توانید مانند عکس های زیر از آویز حوله و یا صفحه پگ بورد استفاده کنید که دکور آشپزخانه تان را بسیار زیبا و منحصر به فرد می کند.

آویز فنجان داخل کابینتی

آویز لیوان در کابینت

آویز لیوان روی دیوار آشپزخانه

ترفند۱۰: با استفاده از ارگانایزر به قاشق و چنگال های خود نظم دهید

اگر تصمیم دارید به جای استفاده از کنسول یا چمدان، سرویس های قاشق و چنگال خود را درون کشوی کابینت جای دهید، بهتر است از یک ارگانایزر بهره بگیرید. ارگانایزرها صفحات تقسیم بندی شده ای هستند که بسته به نوع کاربردشان می‌توانند از چوب، پلاستیک، حصیر و یا حتی فلز ساخته شوند. این محصولات مقدار فضای لازم جهت تفکیک وسایل را فراهم می ‌کنند و به چیدمان آنها نظم می ‌بخشند. بدین ترتیب دسترسی به انواع قاشق، چنگال و یا کارد آشپزخانه ساده تر شده و این وسایل برای سرو غذا یا پخت و پز سریع تر در اختیار اعضای خانواده قرار می‌ گیرند.

ارگانایزر چوبی کشویی قاشق و چنگال

نظم دهنده کشویی قاشق چنگال

ارگانایزر قاشق و چنگال داخل کابینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.