مراحل تولید ورق فرامید (سینکرونایز)

مراحل تولید ورق فرامید

فرامید نام یک برند ایرانی است که از ترکیب دو اسم فرید و امید ساخته شده است. تفاوت کابینت فرامید با دیگر کابینت های ام دی اف در ضخامت و برجستگی قابل مشاهده بر روی درب های کابینت می باشد و کابینت های فرامید تنها کابینت های ام دی اف هستند که درب های آنها برجستگی زیادی داشته که کاملا ملموس است. این برجستگی سبب می شود که درب های کابینت و همین طور نماهای آن بصورت حجم دار سه بعدی دیده شود که این سبب طبیعی تر به نظر رسیدن درب های کابینت شده و باعث می شود این کابینت ها همانند چوب طبیعی جلوه کنند. زیبایی، مشابهت به ورق ایتالیایی کلیاف، قیمت پایین تر، تنوع رنگی و کیفیت خوب آن از مزایای این ورق می باشد.

کابینت فرامید، ورق فرامید، ورق سینکرونایز

 

ورق سینکرونایز چیست؟

یکی از انواع ورق هایی که کابینت های فرامید به وسیله آن ساخته می شوند ورق سینکرونایز است. ورق سینکرونایز ترکیبی از روکش ملامین و ام ‌دی ‌اف است، بنابراین ساختار اصلی ام‌ دی‌ اف را دارد اما روکش آن از ملامین است. هنگامی که ام‌ دی ‌اف را با ملامین روکش دهید محصول نهایی ام دی اف ملامینه نام خواهد داشت، اما ورق های سینکرونایز نوع خاص و جدیدی از ملامینه هستند. عمده ترین و با ارزش ترین تفاوت آن‌ها نیز، همان طور که از نامشان پیدا است، برجستگی است. بر خلاف ام‌ دی‌ اف ساده ، ورق سینکرونایز دارای بافت بسیار زیبا و شبیه به چوب واقعی هستند.

کابینت فرامید، ورق فرامید، ورق سینکرونایز

پروسه تولید ورق فرامید

فرامید هم نوعی از ورق‌ های ام دی اف است. بنابراین روند تولید آن شباهت زیادی به روند تولید دیگر انواع ورق های ام دی اف دارد. ورق های ام دی اف فوق برجسته فرامید به وسیله پرس های ملامینه تولید می شوند با این تفاوت که در این دستگاه ها از لیزر برای هماهنگ شدن کاغذ و ام دی اف استفاده می شود و در نتیجه محصول نهایی مشابه چوب طبیعی خواهد بود. ورق های سینکرونایز فرامید در واقع ورق های ملامینه ای هستند که در پروسه تولید آن ها طرح کاغذ و برجستگی سطح، کاملا هماهنگ و منطبق با هم می باشد .این ورق ها با هدف شبیه سازی چوب طبیعی طراحی و تولید شده اند و محصول نهایی فوق العاده زیبا خواهد بود که به سختی می توان بین آن و چوب طبیعی تفاوت قائل شد .برای اینکه این امر امکان پذیر باشد باید از مرغوب ترین مواد اولیه، پیشرفته ترین ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا در پروسه تولید استفاده کرد که هر شرکتی توانایی آن را ندارد.

کابینت فرامید، ورق فرامید، ورق سینکرونایز

مراحل ساخت ام دی اف فرامید به گونه ای است که در آن از الیاف های چوب بسیار ریز برای این منظور استفاده می شود. این خاک اره ها با بافت های بسیار ریزی که دارند می توانند سطحی صاف و به دور از هیچ گونه گره و ناهمواری را ایجاد کنند. این الیاف های چوبی از طریق رزین و موم به یکدیگر می چسبند تا  بتوانند برای پرداخت نهایی گسسته نشوند. برای این منظور چسب و رزین می تواند این پوشال ها را در کنار یکدیگر به راحتی نگه دارد. بعد از این مرحله این مواد تحت فشار و حرارت بالایی قرار می گیرند تا بتوانند بدون هیچ گونه فضای اضافی دیده شوند. در واقع در زمان مخلوط کردن چسب و پوشال ها ممکن است که هوای اضافی در این بین دیده شود که بعد از پرس آن، این هوای اضافی در بین بافت های چوب از بین می رود. حرارت بالا می تواند فشرده سازی و پرداخت نهایی را در سطح آن به خوبی انجام دهد. روکش هایی که در پرداخت نهایی بر روی سطوح ام دی اف سینکرونایز قرار داده می شود دارای تفاوت هایی با روکش های ام دی اف معمولی است. مهم ترین ویژگی بارز این ام دی اف را می توان برجستگی دانست که در سطح ملامین موجود در این ام دی اف وجود دارد. این فرآیند به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد. زیرا این ورق های ملامین باید با طرح کاغذ و برجستگی های آن هماهنگ باشند و بر روی یکدیگر منطبق شوند.

کابینت فرامید، ورق فرامید، ورق سینکرونایز

تفاوت کابینت فرامید با کابینت ام دی اف

هر دوی این کابینت ها مغز درب و نماهای آنها یکی بوده و همان متریال مدیوم دانسیته فیبر می باشد و از نظر کیفیت و ضخامت و همچنین چگالی یکسان می باشند. اما تفاوت اصلی کابینت های فرامید با کابینت های ام دی اف روکش ملامینه در برجستگی و ناهمواری های روی سطح درب و نماهای کابینت می باشد که این برجستگی ها و حجم ها حدود ۲ میلیمتر بوده و همین مقدار سبب شده که کابینت های ساخته شده با فرامید طبیعی تر و زیباتر به نظر آیند. در واقع تفاوت فرامید با دیگر محصولات ام دی افی تنها در نوع روکش آن است. ممکن است تفاوت اندکی در چگالی ورق ام دی اف خام وجود داشته باشد، اما اصلی‌ ترین تفاوت در نوع روکش است. سعی شده که روکش مورد استفاده در کابینت فرامید، ظاهر این کابینت را همچون ظاهر یک نوع برند ایتالیایی به نام هایکلیاف درآورد.

کابینت فرامید، ورق فرامید، ورق سینکرونایز

از آن جایی که ام دی اف طرح چوب در بیشتر مواقع دارای برجستگی نیست این امر می تواند فضایی مصنوعی را در محیط شما به وجود آورد. اما با استفاده از این محصول در تولید لوازم جانبی داخلی خود می توانید جلوه های بصری ویژه ای را ایجاد کنید. البته ایجاد این فرم و حالت در ورق های فرامید نیازمند تکنولوژی و ماشین آلات پیشرفته بوده و به همین دلیل هزینه تمام شده کابینت های فرامید از دیگر کابینت های ام دی اف روکش ملامینه بالاتر می باشد که با توجه به زیبایی آن می توان گفت توجیه پذیر است. دیگر تفاوت کابینت فرامید با دیگر انواع ام دی اف، در طرح و رنگ های روکش هایی است که بر روی آن ها بصورت ملامینه اجرا شده است. تنوع و تفاوت در همه برند های تولید کننده ام دی اف معمولی هم صدق می کند و هر برندی تا حدودی رنگ و طرح های مختص خود را دارد ولی در طرح و رنگ های فرامید بیشتر از طرح چوب و گره های طبیعی درختان مشاهده می شود زیرا برجستگی ها الهام گرفته از تنش های روی چوب درختان و ناهمواری های طبیعی آنها بوده و اصطلاحا رنگ های گرم با اثر بخشی مثبت را دارا می باشد.

کابینت فرامید، ورق فرامید، ورق سینکرونایز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.