مثلث طلایی یا مثلث کار در آشپزخانه چیست؟

چیدمان آشپزخانه و نحوه قرارگیری لوازم در آن از نکات بسیار مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. در میان وسایل مختلفی که در آشپزخانه موجود هستند، سه عنصر یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی را می توان به عنوان اصلی ترین لوازم آشپزخانه در نظر گرفت. فعالیت هایی از قبیل آشپزی و شستشو که به طور روزانه در آشپزخانه انجام می شوند، همواره بین این سه عنصر اصلی در جریان هستند. به همین دلیل، نحوه چیدمان آن ها باید بر طبق اصول و قواعد خاصی صورت بگیرد تا از دسترسی مناسبی برخوردار باشند و هنگام کار با آن ها بتوان احساس راحتی کرد.

آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، دکوراسیون آشپزخانه، طراحی آشپزخانه

مثلث طلایی آشپزخانه

قانونی که سه عنصر اصلی هر آشپزخانه یعنی یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی را به بهترین و ایده آل ترین شکل ممکن در کنار یکدیگر قرار می دهد با نام مثلث طلایی یا مثلث کار در آشپزخانه شناخته می شود. طبق این قاعده، یخچال، اجاق گاز و سینک باید در سه راس یک مثلث فرضی درون آشپزخانه قرار بگیرند به نحوی که محیط این مثلث فرضی عددی بین ۸۰/۴ تا ۶ متر باشد. به عبارت دیگر صرف نظر از اندازه آشپزخانه و ساختار آن، مجموع قدم های شما در مثلث طلایی نباید کمتر از ۱۰ قدم و بیشتر از ۲۵ قدم باشد. هدف از این نوع طراحی این است که فاصله بین این عناصر نه آن قدر زیاد باشد که فرد مشغول کار در آشپزخانه مجبور به طی‌ کردن فاصله زیاد باشد و نه آن قدر کم باشد که میز کار و محدوده فعالیت شخص را محدود کند. در آشپزخانه های بزرگ عدم رعایت این قاعده موجب اتلاف زمان و انرژی بیهوده در حین انجام کار به دلیل رفت و آمدهای مکرر خواهد شد.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه

محل قرارگیری یخچال در مثلث طلایی

بهترین مکان برای قرار دادن یخچال جایی است که از گرما و رطوبت دور باشد. به همین دلیل یخچال باید به دور از اجاق گاز و سینک ظرفشویی و حداقل بل فاصله یک متری از آن ها قرار بگیرد تا عملکرد آن با اختلال مواجه نشود. هنگام نصب یخچال حتما به وجود فضای کافی در جلوی آن برای راحت باز شدن کشوها و درب یخچال توجه کنید. همچنین از آن جایی که یخچال وسیله ‌ای است که عموم افراد منزل از آن استفاده می ‌کنند سعی کنید حتی الامکان آن را در محل ورودی آشپزخانه قرار دهید.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه

محل قرارگیری اجاق گاز در مثلث طلایی

اجاق گاز باید در محلی قرار داده شود که در طرفین آن حداقل یک فضای ۴۰ سانتیمتری به عنوان صفحه کار وجود داشته باشد. وجود چنین صفحه ای باعث می شود تا فضایی را جهت آماده سازی مواد غذایی در اختیار داشته باشید که کمترین فاصله را با اجاق داشته باشد. به علاوه، اجاق گاز باید در کمترین فاصله نسبت به کابینت قابلمه ها و ظروف آشپزی قرار بگیرد تا هنگام آشپزی به راحتی به ابزار کار خود دسترسی داشته باشید.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه

محل قرارگیری سینک در مثلث طلایی

بین محل قرار گیری سینک و اجاق گاز باید حداقل ۵/۱ تا ۲ متر فاصله وجود داشته باشد. وجود این فاصله علاوه بر این که اجاق گاز را از پاشیده شدن چکه های آب روی آن محافظت می کند، باعث می شود که ظروف شسته شده نیز از کثیف شدن توسط بخار غذا و قطرات روغن محفوظ بمانند. به علاوه چنین فضایی همانند یک میز کاربردی امکان قرار دادن ظروف، میوه ها و سبزیجات شسته شده را برای شما فراهم می کند. هنگام طراحی محل قرارگیری سینک توجه به این نکته ضروری است که سینک ظرفشویی باید به محل لوله کشی آشپزخانه نزدیک باشد.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه

انواع چینش های مثلث کار در آشپزخانه

ایده آل ترین آشپزخانه ها برای شکل گیری مثلث کار در آن ها آشپزخانه هایی با ساختار مربع و U شکل هستند. اما از آن جایی که ساختار آشپزخانه ها با هم متفاوت بوده و همه آن ها به شکل مربع و U نیستند، در همه آشپزخانه ها عملاً مثلث کار به معنی واقعی آن شکل نمی‌ گیرد. مثلاً، در آشپزخانه‌ های کوچک تمام تجهیزات در یک ردیف و در کنار هم قرار می‌ گیرند. در ادامه انواع مختلف آشپزخانه را با هم بررسی و به طراحی چیدمان های مختلف آشپزخانه می‌ پردازیم.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه خطی

چیدمان خطی مناسب آشپزخانه ‌های کوچک و آشپزخانه های مستطیلی شکل است. در این نوع آشپزخانه ها به منظور ذخیره سازی فضا، عناصر آشپزخانه در راستای یک دیوار به صورت خطی قرار می گیرند. در این نوع چینش عملا مثلث کار وجود ندارد و کاربر در یک خط در راستای کابینت حرکت می کند.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه، آشپزخانه خطی

چیدمان آشپزخانه دو طرفه

منظور از چیدمان دو طرفه، چیدمان آشپزخانه هایی با دو طرف کابینت است. در چنین آشپزخانه هایی دو ردیف کابینت خطی روی دو دیوار مقابل هم قرار می گیرند. هرچند که در این مدل آشپزخانه ها فضای آزاد آشپزخانه به دلیل وجود دو ردیف کابینت کاهش می یابد، اما می توان مثلث طلایی را در آن ها تشکیل داد.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه، آشپزخانه دو طرفه

چیدمان آشپزخانه L شکل

این آشپزخانه‌ ها از یک‌ طرف کاملا به فضایی مانند نشیمن باز می ‌شود. ایراد چیدمان در چنین آشپزخانه هایی کاهش طول مثلث کار در آشپزخانه و نزدیکی سه عنصر اصلی یعنی اجاق ‌گاز، سینک ظرفشویی و یخچال است که البته با افزایش میزان کابینت‌ ها این اشکال تا حدودی رفع می ‌شود.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه، آشپزخانه ال

چیدمان آشپزخانه U شکل

آشپزخانه های U شکل از نظر فرم و شکل مربع مستطیل بوده و دارای ایده آل ترین ساختار برای ایجاد مثلث طلایی هستند. این نوع آشپزخانه ها مناسب فضاهای بزرگ می باشند و فضای زیادی را برای جاسازی اشیاء و قرار دادن تجهیزات آشپزخانه در اختیار ما قرار می دهند. به همین علت است که آشپزخانه های U شکل با قانون مثلث طلایی آشپزخانه هماهنگی کامل برقرار می کنند.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه، آشپزخانه یو

چیدمان آشپزخانه جزیره‌

آشپزخانه جزیره در واقع ترکیبی از آشپزخانه L شکل و U شکل می باشد که در آن جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل است که جدا از دیگر کابینت‌ ها و پیشخوان‌ ها، درست در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌ گیرد. چیدمان جزیره یک طراحی بسیار مدرن برای آشپزخانه هاست که جلوه و زیبایی خاصی به آشپزخانه می ‌دهد. به دلیل ساختار مناسبی که دارند، تشکیل مثلث کار در این مدل آشپزخانه ها به سادگی امکان پذیر می باشد.

مثلث طلایی آشپزخانه، مثلث کار آشپزخانه، چیدمان آشپزخانه، طراحی دکوراسیون آشپزخانه، آشپزخانه جزیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *