طرز چیدن درست کابینت آشپزخانه

چیدن کابینت آشپزخانه

نحوه طراحی و چیدمان کابینت ها در آشپزخانه همانند انتخاب مدل و رنگ کابینت آشپزخانه دارای استانداردهایی می باشد. با توجه به اهمیت کابینت آشپزخانه باید در نصب و انتخاب محل قرارگیری آن دقت داشته باشید و همچنین استانداردهای لازم را در این مورد رعایت کنید تا بتوانید کابینت های آشپزخانه تان را به بهترین و کاربردی ترین شکل نصب کنید. در ادامه شما را با انواع طرز چیدن کابینت آشپزخانه به شکل اصولی و استاندارد آشنا خواهیم کرد.

کابینت اشپزخانه

انواع چیدمان کابینت آشپزخانه

با توجه به ابعاد و نحوه معماری آشپزخانه می توان یکی از اشکال زیر را برای نحوه قرارگیری کابینت ها متصور شد:

چیدمان خطی کابینت

چیدمان خطی یا تک دیواره که بیشتر در فضاهای کوچک یا آشپزخانه‌ های کم‌عرض دیده می ‌شود، ساده‌ ترین حالت چیدمان کابینت های آشپزخانه است. در این حالت کابینت های مربوط به لوازم آشپزخانه در کنار یک دیوار چیده می ‌شوند و کابینت یخچال فریزر در سمت دیگر قرار می ‌گیرد. البته باید دراین مدل آشپرخانه ها اپن یا پیشخوان مناسب در نظر گرفت.

کابینت خطی

چیدمان U شکل کابینت

در سبک آشپزخانه U شکل از سه دیوار به هم چسبیده برای آشپزخانه استفاده می شود و به همین دلیل است که این مدل آشپزخانه کارایی بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد، زیرا از هر سه سوی آشپزخانه می توان استفاده مفید کرد و بر روی هر سه دیوار کابینت نصب کرد.

 Uکابینت

چیدمان جزیره‌ ای کابینت

اگر آشپزخانه‌ شما فضای کافی و بزرگی دارد، می‌ توان از طرح جزیره‌ ای استفاده کرد. در واقع کابینت جزیره ‌ای می‌ تواند در وسط آشپزخانه و برای کارهای مختلفی چون سرو غذا، آماده ‌سازی مواد غذایی یا فضای دکوراسیونی مورد استفاده قرار گیرد.

کابینت جزیره

چیدمان راهرویی کابینت

یکی از مرسوم ‌ترین اشکال چیدمان استاندارد کابینت آشپزخانه به صورت راهرویی در دو طرف آشپزخانه و به صورت موازی با پیشخوان است. در این حالت کابینت ماشین ظرفشویی، سینک و اجاق گاز در یک سمت و کابینت یخچال در طرف مقابل قرار می ‌گیرد. در واقع در آشپزخانه های راهرویی امکان اختصاص هر دو دیوار طولی به سیستم کابینت وجود دارد.

کابینت راهرویی

مثلث طلایی آشپزخانه

مثلث طلایی یا مثلث کار در واقع استانداردترین حالت ممکن برای قرارگیری کابینت ها و سایر لوازم و تجهیزات آشپزخانه را نشان می دهد. قوانین مثلث طلایی به منظور راحتی بیشتر به هنگام فعالیت در آشپزخانه مطرح می شوند و شامل نکاتی هستند که رعایت آن ها هم از نظر زیبایی و هم از لحاظ کارکرد در آشپزخانه موثرند و باعث تفاوت بین یک آشپزخانه خوب از معمولی می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به مقاله مثلث طلایی آشپزخانه مراجعه کنید.

مثلث طلایی آشپزحانه

نکات مهم در چیدن کابینت آشپزخانه

  • هنگام چیدمان کابینت های آشپزخانه در نظر داشته باشید که باید امکان تردد به سادگی فراهم شده باشد، مواد غذایی و لوازم برقی و غیربرقی مورد نیاز بسته به میزان کاربرد به سادگی در دسترس باشند و لوازم بزرگ مانند اجاق گاز یا یخچال فریزر طوری قرار گرفته باشند که بتوان روی آن ها تسلط کافی داشت.

کابینت آشپزخانه

  • لازم است تا کابینت ها با در نظر گرفتن فاکتورهایی نظیر مدل آشپزخانه، شکل، ابعاد و سایر ویژگی های فیزیکی آن نصب شوند. عواملی مانند متراژ آشپزخانه، اندازه لوله کشی، محل نصب سینک، محل نصب هود و… همگی از مواردی هستند که در محل قرارگیری و نحوه چیدن کابینت ها تاثیرگذار می باشند و هنگام نصب کابینت ها باید در نظر گرفته شوند.

کابینت آشپزخانه

  • توجه به محل قرارگیری کابینت ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و یخچال در آشپزخانه های امروزی از نکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. محل نصب این کابینت ها باید در نزدیکی شیر آب و پریز برق بوده و در جایی باشد که بتوان لوله کشی و سیم کشی های مورد نیاز را از آن ها عبور داد.

کابینت آشپزخانه

  • یکی از بخش‌ هایی که اهمیت ویژه‌ ای دارند کابینت های نگهدارنده در آشپزخانه هستند که محل قرارگیری مواد غذایی خشک و دیگر لوازم مورد نیاز می باشند. این کابینت ها بهتر است در کنار محل قرارگیری یخچال فریزر و نزدیک به ورودی آشپزخانه تعبیه شوند؛ به این ترتیب هم می توان لوازم ضروری مورد نیاز مانند مواد غذایی خشک، کیسه ‌های نایلون، انواع دستمال و ظروف پرکاربرد مانند ظروف غذاخوری را در آن جا نگهداری کرد، و هم زمان می توان از مواد غذایی داخل یخچال و مواد خشک نیز بهره برد.

کابینت آشپزخانه

  • یکی از راهکارهای پر کردن فضاهای مرده و بهره گیری بهتر از فضای آشپزخانه، تعبیه کابینتی در فضای کنار اجاق گاز می باشد. اگر بتوان کابینتی را نزدیک اجاق گاز و فضای کنار آن تعبیه کرد، دسترسی به ظروف و لوازم مورد نیاز راحت ‌تر خواهد بود. به علاوه می توان لوازم دست و پاگیر که با پاشیده شدن روغن نیاز به تمیزکاری دارند را در این مکان قرار داد. یکی دیگر از نکات مهم در این بخش این است که لوازم برقی کوچک و پرکاربرد مانند همزن، آسیاب برقی، تستر یا حتی چای ‌ساز و قهوه‌ ساز می ‌توانند در ای کابینت ها  قرار گیرند تا دسترسی به آنها ساده‌ تر شود.

کابینت آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *