طرح درب کابینت فرامید

طرح درب کابینت فرامید

کابینت فرامید از دسته کابینت های مدرن می باشد که ظاهر آن الهام گرفته از کابینت‌ های چوبی ایتالیایی است. شاخص ترین بخش  طراحی این نوع کابینت مربوط به طراحی درب های آن است. طراحی درب های کابینت فرامید از بافت متفاوت تا رنگبندی خاص آن را در ادامه این مطلب بررسی خواهیم کرد.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

طرح و مدل درب کابینت فرامید

زبری و برجستگی های روی سطح ورق های فرامید که بافتی کاملا مشابه بافت چوب طبیعی دارد را می توان بارزترین ویژگی آن دانست. دکوراسیون چوبی با سطحی برجسته شاید برای خیلی ‌ها جذاب باشد، اما هزینه بالایی هم دارد. این هزینه بالا مانع آن است که بسیاری به مراد دلشان برسند. با ورود محصولات فرامید به بازار شیفتگان دکوراسیون داخلی به سبک ایتالیایی، به محصول موردعلاقه ‌شان با هزینه بسیار پایین ‌تری رسیدند. بنابراین اگر شیفته دکوراسیون مدرن چوبی به سبک ایتالیایی برای خانه و آشپزخانه خود هستید نیازی نیست به فکر هزینه آن باشید. فرامید می ‌تواند جایگزین خوبی برای این محصولات باشند.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

بافت چوب مانند روکش های فرامید به اندازه ای زیبایی و جذابیت دارد که نیازی به ابزارکاری های پر نقش و نگار برای جذابیت بخشیدن به آن نباشد. بنابراین، طرح های روی درب کابینت های فرامید معمولا طرح هایی ساده و فاقد نقوش و منبت کاری های پیچیده هستند. این سادگی در شکل ظاهری باعث شده تا بتوان درب های فرامید را در مجموعه کارهای مدرن قرار داد.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

مزایا و معایب کابینت هایی با درب فرامید

مهم ترین مزیت کابینت های درب فرامید را می توان در زیبایی خیره کننده آن ها دانست. همان ‌طور که در بالا اشاره شد، بافت ورق های فرامید کاملا شبیه چوب طبیعی می باشد و می تواند به اندازه کابینت های درب چوبی گرمابخش محیط آشپزخانه باشد.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

روکش‌های فرامید مقاومت درب ها را در برابر حرارت و رطوبت تا حدودی بالا می ‌برد. البته که مقاومت ورق های فرامید در برابر رطوبت و حرارت به ‌قدری نیست که بتوان گفت درب این کابینت‌ ها ضد آب و غیر قابل اشتعال هستند. بنابراین در حفظ و نگهداری کابینت فرامید در برابر حرارت و رطوبت باید دقت کنید تا درب های کابینت آشپزخانه شما آسیب نبیند.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

مقاومت در برابر خط و خش را می توان از دیگر ویژگی های مثبت درب های فرامیدی دانست. سطح مات و زبر کابینت فرامید مقاومت درب های آن را در برابر خط و خش بسیار بالا می ‌برد. برخلاف درب های کابینت های گلاس که مقاومت بسیار پایینی نسبت به خط و خش دارد، درب های کابینت فرامید نسبت به خط و خش بسیار مقاوم است. البته که این درب ها ضد خط و خش نیستند، اما سطح آن ها به شکلی است که خیلی خش ‌پذیر نبوده و علاوه بر آن سطح آن به دلیل براق نبودن خط و خش را کمتر نمایان می‌ کند.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

مات بودن سطح درب های کابینت فرامید علاوه بر مخفس کردن خط و خش، ویژگی مثبتی برای پنهان کردن گرد و خاک و آلودگی ها هم به شمار می رود. بافت مات این درب ها باعث می شود تا گرد و غبار به کمترین شکل ممکن روی آن ها نمایان شود.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

مات بودن سطح درب کابینت های فرامید را هرچند می توان به عنوان مزیتی به منظور عدم نمایش لکه ها روی آن در نظر گرفت، اما این ویژگی به دلیل عدم بازتاب و انتشار نور در محیط برای آشپزخانه های کوچک چندان مفید نبوده و باعث کوچک تر نشان دادن فضای آشپزخانه می گردد. برای رفع این مشکل می توان برای درب این نوع کابینت از ترکیب ورق مات فرامید با ورق درخشان هایگلاس استفاده کرده و به متعادل سازی نور در محیط کمک کرد.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

 

مقالات مرتبط

تنوع رنگبندی درب کابینت فرامید

با وجود این که مدت زیادی نیست که ورق های فرامید وارد بازار شده اند، اما در طرح ‌ها و رنگ‌ های بسیار متنوعی عرضه می ‌شوند. بنابراین محدودیتی در انتخاب طرح و رنگ درب کابینت هایتان نخواهید داشت. ورق های فرامید در انواع رنگ های طبیعی و فانتزی از جمبه رنگ های قرمز و نارنجی به بازار عرضه می شوند. اما از آن جایی که سطح این ورق ها به سطح چوب طبیعی مشابهت دارد و هدف از استفاده از این نوع ورق ها ایجاد حس و حال چوب در آشپزخانه است، لذا پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ گردویی و قهوه ‌ای برای درب کابینت فرامید است.

کابینت فرامید، کابینت آشپزخانه فرامید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *