انواع یراق آلات کابینت آشپزخانه

انواع یراق آلات کابینت آشپزخانه

به طور کلی می توان اجزای تشکیل دهنده کابینت را به دو بخش بدنه کابینت و یراق آلات آن تقسیم کرد. یراق آلات استفاده شده در ساخت کابینت نقش اساسی در کیفیت و زیبایی آن دارند. از جمله ابزار یراق کابینت می توان ریل، لولا، جک، دستگیره، رگال، صفحه دوخت، مگنت، قلاب، پروفیل و… را نام برد. این تجهیزات علاوه بر آن که به منظور اتصال بخش های مختلف کابینت استفاده می شوند، ابزاری تزئینی نیز به شمار می روند که در ظاهر کابینت ها بسیار تاثیرگذار هستند. اگر بخواهیم کابینت هایی درجه یک و با کیفیت داشته باشیم، بی تردید بهره گیری از یراق کابینت اهمیت زیادی دارد چرا که یراق در بخش های مختلف استفاده شده و باید تمامی مزیت های لازم را داشته باشند. در ادامه به توضیح درباره برخی از انواع یراق آلات کابینت می پردازیم.

یراق آلات کابینت، ابزار یراق کابینت، تجهیرات کابینت

لولای کابینت

یکی از مهم‌ترین یراق ‌آلاتی که در کابینت سازی استفاده می‌شود، لولا می باشد که با نام گازور و لولا گازور نیز شناخته می شود. کار لولا وصل کردن بدنه به درب است. لولا گازور شیشه، آرام بند، ساده، متری، لب به لب، بادبزنی یا دو طرفه و تزیینی یا فانتزی از انواع لولای درب کابینت می باشند.

یراق آلات کابینت، ابزار یراق کابینت، تجهیرات کابینت، لولای کابینت، لولا

معمولا بر روی هر درب دو لولا نصب می شود، اما هرچه درب کابینت سنگین تر باشد تعداد لولای بیشتری نیاز است. همچنین لولاها در دو نوع دو پیچ و چهار پیچ موجود هستند. که برای درب های سنگین نوع چهار پیچ توصیه می شود.

یراق آلات کابینت، ابزار یراق کابینت، تجهیرات کابینت، لولای کابینت، لولا

توجه داشته باشید که جنس کابینت در نوع لولای به کار رفته در آن موثر است. لولای کابینت ام دی اف، لولای کابینت هایگلاس، لولای کابینت چوبی و لولای کابینت لمینیت هر کدام با یکدیگر تفاوت هایی دارند و باید متناسب با جنس کابینت انتخاب شوند.

یراق آلات کابینت، ابزار یراق کابینت، تجهیرات کابینت، لولای کابینت، لولا

ریل کابینت

به منظور حرکت روان کشوها و راحت باز و بسته شدن آن ها از ابزاری به نام ریل یا غلطک استفاده می شود. انواع ریل کابینت را می توان به چهار دسته تقسیم کرد: ریل فایر، ریل ساچمه ای، ریل تاندم، ریل تاندم باکس

ریل فایر

ریل های فایر یا سفید که جز ریل های اولیه بودند به صورت  فلزی عرضه می شوند. ریل های ساده دارای دو نوار فلزی یا  هستند و روی هر یک قرقره ای نصب شده است و مناسب کشوهای سبک می باشد.

یراق آلات کابینت، ریل کابینت، ریل فایر

ریل ساچمه ای

پس از ریل های فایر ریل های ساچمه وارد بازار شدند. ریل ساچمه ای یا تلسکوپی به دلیل داشتن حرکت روان تر، قابلیت باز شدن بیشتر، استحکام بالاتر و تنوع در سایز( ۲۰ تا ۱۰۰ سانتی متر)، نسبت به ریل معمولی در صنعت کاربرد بیشتری دارد. از ویژگی های برتر ریل های ساچمه ای نسبت به ریل های ساده به جز تحمل وزن بیشتر، می توان به ایمنی آن نیز اشاره کرد. در ریل های ساچمه ای ضامن های اطمینان داخل ریل تعبیه شده اند که از جدا شدن رو قسمت ریل و به عبارت بهتر از خارج شدن کامل کشو از داخل کار جلوگیری می نمایند. این ضامن ها از خارج شدن ناخواسته کامل کشو مخصوصا توسط اطفال و خردسالان جلوگیری می نماید. برای خارج کردن کامل کشو از محوطه مخصوص آن کافی است ضامن های ریل را یافته و آنها را به بالا و یا پایین حرکت دهیم تا کشو آزاد گردد.

یراق آلات کابینت، ریل کابینت، ریل ساچمه ای

 

ریل تاندم

پس از ریل های ساچمه ای، ریل های تاندم وارد بازار شدند. برخلاف ریل های ساچمه ای که دارای ساچمه می باشند، مکانیزم استفاده شده در ریل های تاندم پمپ می باشد. این ریل ها مناسب کشوهای سنگین می باشند. انواع ریل تاندم به سیستم آرام بند مجهز هستند. سیستم آرام بند یعنی با هر شدتی که کشو بسته شود ریل تاندم سرعت آن را به صورت اتوماتیک تنظیم می کند.

 

یراق آلات کابینت، ریل کابینت، ریل تاندم

ریل تاندم باکس

تاندم باکس نسل جدید ریل کشو و کابینت به شمار می رود که پس از ریل ساچمه ای به بازار عرضه شده است. این ریل ها که معمولا در قسمت کف بدنه ی کابینت یا کمد نصب می شوند، برای کلیه ی ابعاد کشو مناسب هستند. پس در رابطه با عمق کشو هیچ محدودیتی نخواهیم داشت. تحمل وزن بالا (برخی از مدل ها تا ۵۰ کیلوگرم) یکی دیگر از مزایای این مدل از ریل است. به طوری که اگر در چیدمان کابینت آشپزخانه یک کشو بزرگ و عمیق برای قابلمه ها و ظروف سنگین در نظر گرفته اید ریل تاندم باکس بهترین گزینه خواهد بود. مورد بعدی تعبیه ی سیستم آرامبند در انواع ریل تاندم باکس است. به طوری که پمپ هایی در قسمت انتهایی این لوازم تعبیه شده که شدت بسته شدن ریل را کنترل می کنند. در کنار آن از سیستم ترمزدار نیز استفاده شده که چند سانت پیش از بسته شدن کامل کشو، درب کابینت یا سایر کالاهای ریلی سرعت آن ها را کاهش می دهد. این دو سیستم در کنار یکدیگر به ریل تاندم ویژگی ایمنی و بی صدا بودن را اضافه خواهند کرد.

یراق آلات کابینت، ریل کابینت، ریل تاندم باکس

جک کابینت

جک کابینت برای نصب درب های داشبوردی و درب هایی که رو به بالا باز می شوند کاربرد دارد. بیشترین کاربرد جک در درب کابینت برای آبچکان است. در ادامه به معرفی انواع جک های کابینت می پردازیم.

جک پمپی

جک پمپی یا گازی سبب به راحتی باز شدن درب می شود. اما از معایب این جک می توان به بسته شدن آن همراه با ضربه اشاره کرد. این عمل سبب بسته شدن و کوبیده شدن درب به بدنه می شود که صدایی بلند را تولید می کند. بنابراین هنگام بسته شدن سعی کنید درب را با نیروی بیشتری نگه دارید. و عمل بستن درب را به آرامی انجام دهید.

یراق آلات کابینت، جک کابینت، جک پمپی

 

جک اتوبوسی

جک اتوبوسی یا آسانسوری به گونه ای است که آرام، روان و بی صدا عمل می کند. از جک‌ اتوبوسی در قسمت بالای آب ‌چکان و درب ‌های افقی استفاده می‌ شود. عملکرد این جک ‌ها به‌گونه‌ ای است که وقتی درب کابینت را به سمت بیرون می ‌کشیم، جک اتوبوسی عمل کرده و درب کابینت همانند درب اتوبوس باز می ‌شود.

یراق آلات کابینت، جک کابینت، جک اتوبوسی، حک اتوبوسی کابینت

جک اونتوس دو درب (HF)

سیستم این مدل جک مخصوص کابینت برای باز کردن هم زمان دو درب کابینت طراحی شده است و معمولا در کابینت‌ هایی که ارتفاع زیادی دارند و دستگیره کابینت به راحتی قابل دسترسی و باز و بسته شدن نیست، به کار می‌ رود. سیستم جک اونتوس HF دسترسی مستقیم و آسانی برای باز کردن کابینت ‌هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند، ایجاد می‌ کند. در واقع این جک درب کابینت را به دو قسمت تقسیم می ‌کند و دو درب به صورت تا شده روی هم بالا می ‌روند.

یراق آلات کابینت، جک کابینت، جک اونتوس دودرب

دستگیره کابینت

دستگیره ها هرچند که باعث راحتی باز و بسته کردن درب های کابینت می شوند اما استفاده از آن ها بیشتر جنبه تزییناتی داشته و الزامی در نصب آن ها به خصوص در کابینت های مدرن وجود ندارد. همان طور که می دانید، بسیاری از کابینت های مدرن فاقد دستگیره هستند که این امر نشان می دهد احتمالا می توان بدون وجود دستگیره هم از کابینت استفاده کرد. امروزه دستگیره های کابینت در طرح، رنگ و جنس های مختلفی موجود می باشند که باید با توجه به جنس و سبک کابینت انتخاب شوند.

یراق آلات کابینت، دستگیره کابینت

یراق آلات کابینت ترک

از جمله معروف ترین برندهای ترک در حوزه یراق آلات کابینت، برند SAMET (صامت) می باشد. شرکت صامت ترکیه که یراق آلات لوکس کابینت را به صورت تخصصی تولید کرده و در بازار ایران عرضه می دارد. صامت یکی از برند های معتبر در ساخت و تولید یراق آلات کابینت بوده که در سال ۱۹۷۳ در کشور ترکیه، واقع در شهر استانبل تاسیس شده است. شرکت صامت با تجربه ی ۴۵ ساله خود، قادر به ساخت و تولید بیش از ۳۰۰۰ محصول، با کیفیتی مناسب بوده است. محصولات این شرکت از نصب بسیار راحتی برخوردار بوده که با برترین تکنولوژی ها تولید شده است و دارای ۴ استاندارد جهانی می باشد.

، یراق آلات صامت، یراق آلات کابینت، ابزار یراق کابینت، یراق آلات کابینت ترک

2 thoughts on “انواع یراق آلات کابینت آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *